Przejdź do treści

Relfeksologia Stóp

Refleksologia- pierwotna terapia

Refleksologia jest terapią, która zrodziła się wraz z pierwszym człowiekiem i pamięta czas, gdy jako gatunek nieskażony jeszcze cywilizacją, żyliśmy w pełnej harmonii z naturą.
Był to okres, w którym stopy wolne od gumowych podeszw, były bezpośrednim łącznikiem człowieka z planetą, umożliwiając niczym nieskrępowany przepływ energii między organizmem a ziemią.
Natura w swej pierwotnej mądrości, nieustannie dąży do równowagi, prawidłowość tę zapisała w każdym żywym organizmie, nie pominąwszy genów człowieka.
Jako istoty doskonale zsynchronizowane z  przyrodą, mamy wiele naturalnych mechanizmów, które mimo wyzwań dla zdrowia związanych z niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, takimi jak stres czy brak zdrowego snu. Bezustannie starają się przywrócić zachwianą równowagę a warto wiedzieć, że jedną  z przepustek do zdrowia i homeostazy są stopy oraz ich odpowiednia stymulacja.

 

Kamienie, patyki, korzenie uciskały receptory na powierzchni stóp

Bezpośredni kontakt z podłożem pozwalał uziemiać ciało, czerpać z niej energię, natomiast kamienie, patyki, korzenie i wszystkie naturalne elementy znajdujące się na powierzchni, precyzyjnie uciskały receptory znajdujące się na powierzchni stóp, przywracając naturalny balans i równowagę w ciele człowieka.
Rozwój cywilizacji sprawił, że stopy zostały uwięzione w butach, co pozbawiło człowieka naturalnej stymulacji co stworzyło przestrzeń dla rozwoju leczniczych masaży stóp, które powstawały niezależnie od siebie w różnych częściach świata. Metody te często ewoluowały w samodzielne praktyki lekarskie, jak to miało miejsce w przypadku masażu On Zon Su, budując podwaliny pod współczesną refleksoterapię.

 

Stopy lustrzanym odbiciem ciała

Współczesna refleksoterapia czerpiąc z doświadczeń zbieranych przez tysiąclecia, pozwala spojrzeć na stopy nie tylko przez pryzmat fundamentów, na których opiera się całe ciało.
Refleksolog postrzega stopy jako lustrzane odbicie całego ciała. Dostrzega drobne zmiany w ich strukturze, napięcia, kolor, czy też temperaturę, wyłapując niuanse mogące sygnalizować miejsca w ciele wymagające uwagi. Wygląd stóp, ich wrażliwość, bolesne punkty, to sygnały alarmowe płynące z ciała, manifestujące się na powierzchni stóp, natomiast praca refleksologa, polega na interpretacji tych sygnałów oraz odpowiednio prowadzonej stymulacji punktów znajdujących się na ich powierzchni. Praca na refleksach ma na celu przywrócenie równowagi, balansu a także wspomaganie powrotu do zdrowia.

Refleksologia remedium na stres

Współczesna refleksoterapia jest metodą całkowicie bezpieczną, mającą niewiele przeciwwskazań. Jest to metoda ewoluująca przez tysiąclecia, rozwijająca się dzięki zaangażowaniu terapeutów z całego świata.
Dzięki współczesności i łatwości w wymianie informacji związaną z globalizacją, stała się kompilacją wielu najskuteczniejszych metod, doskonale wpisującą się w realia dzisiejszego świata. Refleksoterapia jak mało która naturalna metoda, skutecznie pomaga obniżyć poziom stresu, zrelaksować się, doświadczyć głębokiego odprężenia i lekkości w ciele, które utrzymują się często kilka dni, jednocześnie wspomagając organizm w powrocie do zdrowia i naturalnej homeostazy.